laupäev, 5. detsember 2015

Autoriõigus, litsentsid ja avatud sisu - nädal 13

Kuna sai see semester valitud ka selline aine nagu intellektuaalne omand ja andmekaitse, siis paljuski mis viimases loengus sai läbi võetud on selle aine raames juba põhjalikumalt läbi käinud. Küll on aga ikkagi huvtav kuulata kui palju õigusi meil tegelikult on kui me midagi loome. Kuidas neid kaitsta saame ning kui lihtsalt me samuti võime nendest õigustest ilma jääda kui satume konflikti mingi juba loodud teostega. Eriti oluline on just töökohtade juures kus tuleb oma loometeoste jaoks kindlad lepingud paika panna mis määravad ära kellele lõplikult õigused kanduvad ja mida nendega teha võib. Selle sissekande raames piirdume kitsamalt õiguste valdkonnas. Eelmise blogi sissekande raames sai loodud mõned pildid. Nii kui ma pildi üles võtsin, tekkisid sellele pildile autoriõigused seega mina otsustan mida nendega võib edasi teha. Avaldan selle seega ühes keskkonnas. Valisin selleks imgur.com nimelise keskkonna. Seal pildi üleslaadimisel pean nõustuma nende tingimustega kus on pikalt välja toodud mida tähele panna. Keskkonnas jälgitakse hoolega kas tegu on kellegi teise loometeosega mida mina soovin enda nimele võtta mis võib mulle kaela tuua suuri pahandusi. Samuti saan ma seal valida kuidas ma soovin, et minu pilt nähtav oleks. Kas kõigile nähtav või ainult teatud isikutele nähtav. Ega ma kade ei ole seega teen üleslaetud pildi kõigile kättesaadavaks. Oluline on siinkohal tähele panna ka seda mis on pildil. Kuna praegusel pildil ei jäänud ühegi inimese nägu pildile ning tegu on avaliku ruumiga siis ei riku ma kellegi avalikke õigusi. Pildi leiab siit: http://imgur.com/6kdoxEo Creative Commons leheküljel sai tehtud ka väike banneri moodi lahendus kuidas tuleks vastavat tööd jagada. Kui seda aga muudetakse siis on jälle kerge erinevus sees.

Creative Commons License
Car Blur by Alari Alev is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Based on a work at http://imgur.com/6kdoxEo.

Selline näeks välja korrektne viide minu tööle kui seda jagatakse.
Ühesõnaga on kogu autoriõiguste ja nende kasutamise teema äärmiselt keeruline. Peab jälgima mida teostega teha võib ja mida mitte. Kas üldse tohib nendega midagi. Praeguses töös valisin välja ainult ühe keskkonna kuid neid keskkondi on palju. Iga keskkond mis lubab avaldada videosid, pilte ja teksti peab olema sätestanud reeglid millega avaldamisel peab nõustuma või mitte nõustuma. Oluline on need läbi lugeda kuna tagantjärgi nõudma hakata, miks mingi teie poolt avaldatud teos teenib kellegile teisele raha, võib kurjasti kätte maksta. Kindlasti oli kusagil kirjas, et avaldatud teoste õigused kanduvad üle keskkonnale. Sellistest kohtadest tasub seega eemale hoida.
Mina aga ei ole kade. Kui keegi soovib sinna autole juurde joonistada vikerkaari ja kasse ning seejärel kusagil mujal avalikuks teha, siis palun väga. Seadused ise on aga tõsised asjad mida tuleb hoolega jälgida.

Link Ülesandele

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar